SP-Kamerlid Renske Leijten is stomverbaasd over de plannen van PvdA-fractievoorzitter Tichelaar om studenten jaarlijks tussen de 35.000 en 65.000 euro te laten betalen voor hun studie. “Minister Plasterk (PvdA) heeft nog aangekondigd geen grote stelselwijzigingen door te voeren, maar nu wil de PvdA-fractie de rekening voor een gehele studie eenzijdig bij de student leggen”, aldus het SP-Kamerlid.
Tichelaar zegt deze week in Vrij Nederland dat onderwijs en gezondheidszorg onbetaalbaar worden. Om de kosten op te vangen pleit hij ervoor universiteiten en hogescholen aan de gebruikerskant te privatiseren. Dat komt erop neer dat studenten voor de volledige kosten van hun studie moeten opdraaien. Leijten: “Eerst kwam minister Plasterk met het plan de basisbeurs af te schaffen. Toen wilde hij de masteropleiding niet meer financieren en daarna kondigde hij aan het collegegeld te verhogen voor de lerarensalarissen. Dit is dus het vierde PvdA-voorstel om studenten te laten opdraaien voor financieringsproblemen in het onderwijs. Het is treurig dat juist de PvdA keer op keer pleit voor hoge studiekosten en dus breekt met de uitgangspunten van spreiding van kennis, macht en inkomen.”
De SP verzet zich al tijden tegen de hoge studiekosten voor studenten en de leendwang die in de studiefinanciering zit. “Dit bevordert de toegankelijkheid niet. Nu kiezen jongeren soms al voor werken boven studeren en dat is slecht, zowel voor de ontwikkeling van ons land als voor onze economie. Goed onderwijs betaalt zichzelf immers terug. Werkgevers en het bedrijfsleven waren ook niet te spreken over de eerdere proefballonnen om studenten de rekening te presenteren: zij geven aan dat zij de hoogopgeleiden hard nodig hebben”, zegt Leijten. “Bovendien zijn er internationale afspraken dat in 2020 de helft van de beroepsbevolking hoger opgeleid is. Dat gaan we natuurlijk nooit halen als we studenten 65.000 euro per jaar collegegeld gaan vragen.”
De SP vindt dat er meer in onderwijs geïnvesteerd moet worden. Leijten: “Nederland investeert nu 5,1% van het bruto binnenlands product, waar vergelijkbare Europese landen 6,2% investeren. Omgerekend geeft Nederland daarmee jaarlijks ruim 5 miljard euro minder dan gemiddeld uit aan onderwijs. Het zou de PvdA sieren om de onderinvestering aan te pakken in plaats van weer studenten de rekening te presenteren.”
